White Horse heading out of the cup thanks to shock result

Cup matches took over the Gainsborough Sunday Football League this Sunday with the second round of the Sporting,President’s and Junior Cups taking place, each division’s own cup competition.

The biggest shock was in the Sporting Cup with Epworth beating the previously undefeated White Horse.

The tie between Mattersey and Leverton was 1-1 after extra time before Mattersey won on penalties, while Real Canutes and Kings Arms had comfortable wins to progress to the semi-finals.

The Presidents Cup matches went to form with Liberal Branch,Real Canutes O30s and Olde Sun recording easy wins while Gate Inn had a tough game with Bridon AFC before edging the match 3-2.

In the Junior Cup the in-form Notts Diagonals beat Smiffys United 4-2, Horse and Jockey eased to a 5-1 victory over Morton, while Kings Arms Res and Black Horse recorded narrow wins over Owston Ferry and Ingleby Arms, respectively, to make the semi-finals.

The only league game was in Division Two where East Markham’s recent revival came to an end when they lost 2-1 at home to BRSA.

King and Miller did themselves proud by beating Ravo Vallencano 2-1 in the Notts County Cup.

Results

Sporting Cup Round Two - Epworth 4, White Horse 1; Northern 2, Real Canutes 4; Mattersey 1, Leverton Utd 1 (a.e.t., Mattersey won 5-4 on penalties); Kings Arms 6, Rose and Crown 1.

President’s Cup Round Two - Bridon AFC 2, Gate Inn Sutton 3; Liberal Branch 5, Misterton 1; Maltings Meercats 2, The Olde Sun 6; Walkeringham 1, Real Canutes O30s 7.

Junior Cup - Owston Ferry 1, Kings Arms Res 2; Notts Diagonals 4, Smiffys Utd 2; Ingleby Arms 0, Black Horse 1; Morton 1, Horse and Jockey 5.

Division Two - East Markham 1, BRSA 2. Notts Minor Cup - King and Miller 2, Ravo Vallencano 1.

FIXTURES

Division One - Epworth v Real Canutes; Leverton Utd v Ranby Rangers; MUSC v Northern; Rose and Crown v Mattersey.

Division Two - BRSA v Walkeringham; BFC Clumber v Real Canutes O30s; East Markham v Liberal Branch; Maltings Meercats v Gate Inn Sutton; Tuxford WMC v Misterton Utd.

Division Three - Kings Arms Res v LRG Yates; Morton FC v Smiffys Utd; Notts Diagonals v Ship Inn Morton; Ropery Rangers v Black Horse; Sherwood Grove v Owston Ferry; Stanwood Engineering v Ingleby Arms.

Lincs County Cup Round Four - White Horse v Pattersons FC.